IoT - Internet of Things - "a dolgok internete" és a biztonságtechnika
Amikor az IoT szóba kerül, mindenki – de legalább a nagy többség – térdre esik és imádni kezdi a láthatatlan új szentet. Egy „hype”-ról van szó, vagy valójában egy új technológiával állunk szemben?
Az IoT „hivatalosan” megjelölt területei az egészség és fitnesz (viselhető eszközök), okos háztartások/épületek, tömegközlekedés, okos-járművek/-városok/-mezőgazdaság, logisztikai szolgáltatások, ipari internet.
A fentieken felül, a felesleges hókuszpókuszt elhanyagolva: minden olyan – manapság „intelligens/okos” jelzővel ékesített eszköz, mely képes csatlakozni az Internethez és az általa begyűjtött (célirányos) adatot megosztani az Interneten (felhőn) keresztül. Ez persze, nem a tudományos verzió, de házi és biztonságtechnikai használatra megteszi.
IoT és a biztonságtechnika - Ma már a jelen...
- Az IoT egyre inkább jelen van a biztonságtechnikában.
- A trendeket figyelve belátható időn belül az egyre okosabb biztonságtechnikai rendszerek összekapcsolódnak egymással és a felhasználók egyéb okos rendszereivel is (Smart Home, Smart City, vállalatirányítási és ipari megoldásokkal is).
- "Ez még messze van, most még miért foglalkozzak vele...?" - gondolhatják sokan. Pedig már a mindennapjaink része.
- Azt tanácsoljuk, hogy érdemes mindig az éppen aktuális újdonságokat megismerni, de ez mellett a fejlődési irányt célszerű nyomon követni.
- Hogyan? Szakmai portálok, szakmai újságok cikkeiből, forgalmazók hírleveleiből, illetve szakmai képzéseken, szakmai napokon, való részvétellel. Illetve itt a weboldalunkon az IoT termék kategóriánkban, és partnereknek küldött szakmai hírlevelünkben.
- Gondoljon bele, hogy 3-4 év alatt mennyit fejlődtek a kamerás megfigyelőrendszerek. A ma biztonságtechnikusának tisztában kell lennie az IoT előnyeivel, valamint a rajta keresztül, a védendő objektumra leselkedő veszélyekkel.
Cikkeink a témában
Az IoT fejlődésének mozgatórugói
Az IOT és a biztonsági rendszerek: Azonosítók (ID) és beléptetés
Az IOT és a biztonsági rendszerek: Riasztási kommunikációs útvonalak
Az IOT és a biztonsági rendszerek: Video megfigyelés
Így hasznosítja magát a biztonságtechnika a mezőgazdaság világában
IoT - Egy misztikus fogalom hétköznapi megoldásai az LDSZ Biztonságtechnikánál
Nem is tudom, hogy az egyszerűbb, vagy a bonyolultabb oldal felől közelítem meg a kérdést, ha azt mondom, hogy egy jól kiválasztott eszközzel (kommunikátor) szinte valamennyi - megfelelő kommunikációs felülettel rendelkező - elektronikus eszközt „IoT-síteni” lehet.
TELL IoT eszközök
Példának okáért a TELL PAGER 7 3G segítségével (ha van mobil internetünk) már több eszközt (például háztartási gépet, ipari és mezőgazdasági készülékek, mérőórák, pénztárgépek, stb.) is bevonhatunk az IoT-ba és az interneten keresztül is elérhetővé tehetünk úgy, hogy képesek legyenek egymással (akár önállóan) is kommunikálni. A bonyolultabb megoldásokat a következő cikkre hagyva, az említett TELL eszköz képes az ONVIF képes IP CCTV kamerák kezelésére, képanyagának rögzítésére, továbbítására a megfelelő applikációval ellátott mobil eszköz (okostelefon, táblagép) felé. Egy keveset még a TELL-nél maradva, személyes kedvencem a TELL GATE CONTROL PRO család, mellyel egy olyan „buta” eszközt, mint egy garázskapu, IoT eszközzé varázsolhatunk, miközben a – logikusan – a GATE CONTROL PRO már magában egy IoT készülék.
iQAlarm IoT okos riasztóközpont
Kreativitásunknak ne szabjon határt az, hogy a kezünkben lévő eszköz egy riasztóközpont. Csak a példa kedvéért citálom most a vezeték nélküli, integrált GPRS modullal rendelkező iQAlarmot. Egy ilyen riasztóközponttal - ha meg van az adatforgalomhoz szükséges SIM kártyánk, és azt be is üzemeltük; valamint a szükséges app-ot telepítettük mobilinternetre képes okos-készülékünkre - meglepően sok eszközt (fűtés, világítás, kert- és garázskapu, elektromos zárak, stb.) érhetünk el/vezérelhetünk otthonunkban (esetleg kisebb irodákban, kereskedelmi egységekben). Határt tényleg csak a képzeletünk szabhat.
MemoStang (EL04MB) iCHECKPOINT, IoT őrjárat ellenőrző
Ha már szeretnénk áttérni a hagyományos IoT területére, akkor elsőként (mint érdekességet) meg kell említeni, hogy akár egy olyan „szürke” területen, mint az őrjáratellenőrzés, léteznek már IoT eszközök. A MemoStang (EL04MB) iCHECKPOINT ellenőrzőpontja pont ilyen eszköz. Az iCHECKPOINT nem elég, hogy ellátja az őrjáratellenőrzési funkciókat, de a hozzárendelt IP kamera segítségével képes videoverifikációra, azaz rögzített eseményekhez képanyagot fűz, melyet hálózaton (GPRS/LAN) elküld a rendszer szervere felé. A feldolgozott adatokat a felhasználók saját készülékükön (PC, tablet, okos telefon stb.), azok internetes böngészőjével jeleníthetik meg.
Cathexis IoT video-rendszermenedzsment szoftver
Talán nem titok, de a biztonságtechnikai IoT eszközök virágos rétjét rejti a CCTV dzsungel. Ha a keretekkel kezdjük, akkor önmagában egy CATHEXIS VMS (video-rendszermenedzsment szoftver) nem IoT eszköz. Persze, amint feldobjuk egy „vasra”, abban a pillanatban IoT- eszközzé avanzsál. Ami még ennél is fontosabb, egy IoT keretrendszert hoz létre. Természetesen, az ide passzoló IP kamerákat (plusz DVR-/NVR-/ZVR-eket) önmagukban ide sorolhatjuk, de pl. egy „szimpla” riasztó, vagy kerítésvédelmi rendszert már nem feltétlenül. Mindezeket az adott VMS kezelheti, biztosítja az egymás közti kommunikációt úgy, hogy az eredeti (az egyes termékeket jellemző) rész-funkciót meghaladó szolgáltatásegyüttest alakít ki. Akkor még nem is beszéltünk arról, hogy megfelelő IP kommunikátorok rendszerbe illesztésével egy VMS (pl Cathexis) funkcióját is kiterjeszthetjük az okos-otthon/épület irányába.
IoT - Kreativitás és biztonság mindenek felett
Röviden, azt, hogy mit tekintünk IoT megoldásnak, mit alakítunk azzá, az (bizonyos határokon belül) tőlünk, szakmai tudásunktól, kreativitásunktól függ. Mindenkit csak bátorítani tudok, hogyha van egy megrendelői igény, nyugodtan engedje szabadjára az (IoT-) fantáziáját, biztosan megtalálja a megoldást. Mindazonáltal visszautalnék az előző cikkemre: ez biztonságtechnika, így a megoldásnak is biztonságosnak kell lennie, IT szempontból is!
Az IoT fejlődésének 4 fő mozgatórugója
Az IHS Markit nemzetközi üzleti információ szolgáltató cég legújabb elemzése szerint az ipari és kereskedelmi alkalmazások használata során a Dolgok Internete (IoT) hálózathoz csatlakozó intelligens eszközök iránt megnőtt igényt kiszolgáló termékek száma 2018-ra várhatóan túllépi a 31 milliárd dollárt. Legutóbbi IoT Trend Vizsgáló jelentésben az IHS Markit meghatározta azt a négy fő mozgató erőt, és az általuk létrehozott trendeket, melyek az idei és ezt követő években meghatározzák az IoT fejlődési irányvonalát,
1. Fejlesztés és versenyképesség
- Az IoT használatának lehetősége számos azonos és egymást valamilyen szinten átfedő vezeték nélküli megoldás kidolgozásához vezetett, mint például a Bluetooth, Wi-Fi, 5G, NB-IoT, LoRa és Sigfox. A szabványok kialakításának szüksége nyilvánvaló, de rövid távon még az egyéni megoldások zűrzavara uralja majd a piacot.
- A vállalkozások az adattárolási helyek használatából származó erőfölényt piaci versenyelőny megszerzésére fordítják – ennek eredményeképpen a felhő alapú és az adatközpont-menedzsment tárolási központok együttes használatát jelentő hibrid megközelítés dominál.
- Egyre több cég alkalmazza a helyszíni adatközpontok és a távoli felhő alapú szolgáltatások valamilyen kombinációját számítástechnikai infrastruktúrájának kialakításakor.
2. Üzleti modellek
- Az 5G az M2M (gép-a-géppel) fejlesztések korábbi befektetéseire és a hagyományos IoT alkalmazásokra épülve jelentős növekedést tesz lehetővé a gazdaság széles területein, amelynek köszönhetően az új technológia alkalmazása és használata az ipar minden szektorában elterjedhet.
- Az alacsony energiafelhasználásra irányuló követelmények, az a képesség, hogy működni tudnak engedélyezett és engedélyekkel nem rendelkező környezetben is, továbbá az átfogó szolgáltatások a költségek jelentős csökkenését fogják okozni az IoT iparágban.
- A mobil alapon működő IoT átjárók, melyek lehetővé teszik a WAN hálózatokhoz való csatlakozást, a csúcstechnológiájú számítástechnikai telepítések szerves részévé válnak.
- A 2018-as év a figyelmet ismét a számítási képességekre és a mobil alapon működő IoT átjárók biztonsági kérdéseinek fejlesztésére irányítja.
3. Szabványosítás és biztonság
- A kiberbiztonság az IoT alkalmazások egyik elsődleges szempontja.
- Az IoT alapú telepítések kritikus kiberbiztonsági kockázatokkal néznek szembe, mivel a védendő IoT eszközök száma lényegesen magasabb, mint a tradicionális számítástechnikai infrastruktúrát alkotó eszközök száma, és ez jelentős kockázat növekedést jelent a hagyományos kommunikációs és számítási rendszerek használói számára azok fizikai épsége és biztonsága szempontjából is.
- Az általa hordozott ígéret ellenére a blockchain – az adatok biztonságos tárolására és cseréjére szolgáló rendszer - sem csodaszer. Kezdetben a blockchain technológiára épülő IoT alkalmazások az eszközök követésére és kezelésére fognak fókuszálni.
4. A vezeték nélküli technológia fejlesztése
- Az IoT platformok egyre inkább integrált jelleget öltenek.
- Pillanatnyilag több, mint 400 IoT platform szolgáltató létezik. Sok gyártó az integrációt használja fel versenyképességének növeléséhez, erősen integrált funkcionalitást biztosítva az IoT alkalmazások fejlesztői és felhasználói számára.
- Jelentős innováció akkor fog történni, amikor az IoT alkalmazások fejlesztői képesek lesznek kinyerni és feldolgozni a telepített érzékelők, gépek és adattároló egységek miriádjai által szolgáltatott adatokat.
- Az IoT inflexiós kulcspontja a fokozatos váltás lesz a jelenlegi „A Dolgok Intranetjei” telepítési modellről arra a modellre, ahol az adatok hozzáférhetőek, beazonosíthatóak, felcímkézhetőek és megoszthatóak más IoT alkalmazások fejlesztőivel.